MEGAMOCNI

10 czerwca - Międzynarodowy Dzień Heraldyki

kalendarz wydarzenia

Dodano 2013-06-10 09:15:36 | Autor: Emil Kowalski

Co to jest heraldyka? Ano, to nauka pokrewna historii. Zapewne spotkaliście się z pojęciem rodów i wiecie również o tym, że niektóre z nich miały swoje herby. Nauka ta właśnie tymi herbami się zajmuje.

Dokładniej, heraldyka zajmuje się badaniem rozwoju i znaczenia oraz zasadami kształtowania się herbów. Pochodzenie jej nazwy, wywodzi się od słowa herold. Jest to urzędnik dworski, który miał za zadania wywoływanie nazwisk rycerzy biorących udział w turniejach.

Jednym z podstawowych narzędzi heraldyki jest blazonowanie, czyli język opisu herbów, zaś podstawowym materiałem do badań są zachowane do dzisiaj role herbowe, herbarze, wizerunki herbów na pieczęciach, płytach nagrobnych i innych zabytkach.

Heraldyka w Polsce sięga XVI w. Zapoczątkowała ją publikacja Bartosza Paprockiego. Według zasad nowożytnych nauk historycznych prace na temat heraldyki, publikował Joachim Lelewel.

Obecnie, heraldyka fukcjonuje głównie w zakresie sztuki użytkowej. Cechuje się ona tworzeniem herbów przez przypadkowe osoby na potrzeby własne bądź zlecenie różnych instytucji, zazwyczaj pożytku publicznego: (gmin, zrzeszeń, stowarzyszeń). Jest dosyć znana w Wlk. Brytanii z racji jej monarchistycznego ustroju.

info. własne/Wikipedia

zdj. Wikipedia