MEGAMOCNI

10 lipca - Dzień Milczenia

cisza Indie kalendarz

Dodano 2013-07-10 08:06:37 | Autor: Jacek Gibel

Pisaliśmy tu już o świętach polskich, pogańskich, japońskich, a nawet rzymskich. Dziś przenosimy się na Półwysep Indyjski, gdzie wyznawcy Mehera Baby obchodzą Dzień Milczenia.

Meher Baba (właśc. Merwan Sheriar Irani) był XX-wiecznym indyjskim mistrzem duchowym, który ogłosił się awatarem (Bogiem w ludzkiej postaci).

10 lipca 1925 roku, w wieku 31 lat, Meher Baba ogłosił milczenie i aż do śmierci w 1969 roku nie wypowiedział ani słowa. Miało to mieć związek z jego pracą duchową. Baba porozumiewał się poprzez pokazywanie liter na specjalnej tablicy z alfabetem, a później poprzez gesty rąk, odczytywane przez jednego z jego mandali, bliskich współpracowników.

Sam Baba napisał później:

Ludzka niezdolność do życia słowami Boga sprawia, że nauka Awatara jest kpiną. (...) Ponieważ człowiek był głuchy na zasady i nauki moralne przekazane przez Boga w przeszłości, w obecnej formie Awatara obserwuję ciszę.

Na pamiątkę tego wydarzenia 10 lipca uznawany jest za Dzień Milczenia.

Przez wiele lat Meher Baba prosił wyznawców, by 10 lipca zachowywali ciszę, ale także pościli lub modlili się. W ostatnim Dniu Milczenia za jego życia, w 1968 roku, poprosił tylko, by "obserwowali ciszę".

Mimo śmierci mistrza, sporo ludzi do tej pory kultywuje tradycję i 10 lipca przez 24 godziny nie wypowiada ani słowa.

zdj. sxc.hu