MEGAMOCNI

10 maja - Rocznica ataku Niemców na Francję, Belgię, Holandię i Luksemburg podczas II wojny światowej

historia kalendarz wydarzenia

Dodano 2013-05-10 10:34:14 | Autor: Emil Kowalski

W nocy z 9 na 10 maja 1940r. Wojska niemieckie zaatakowały Holandię, Belgię i Luksemburg. W tym samym dniu zaatakowały też Francję. 10 VI po stronie Niemiec do wojny przystąpiły Włochy. Nastąpiło to po kampanii norweskiej, rząd Rzeszy był już pewny swojego zwycięstwa i zajęcia Norwegii.

Z dniem tym zbiegła się abdykacja premiera Wielkiej Brytanii, Neville’a Chamberlaina. Stanowisko po nim objął były Pierwszy Lord Admiralicji, Winston Churchill.

Od pierwszego dnia kampania okazała się pasmem zwycięstw Niemców, którzy opanowali niemal całą przestrzeń powietrzną. To pozwoliło zapanować nad szlakami zaopatrzeniowymi i odcięło drogę ucieczki aliantom. 19 maja zapadła decyzja o wycofaniu wojsk na Wyspy Brytyjskie, które wspierały napadnięte kraje. W dniach 22-24 maja toczyła się bitwa pancerna pod Arras, którą przegrali Francuzi. 28 maja skapitulowała Belgia. 

22 VI 1940r. Nowy premier Francji- Filip Petain podpisał zawieszenie broni z Niemcami. Francja została podzielona na dwie strefy: północną i południową (Kolaboracyjne Państwo Francuskie ze stolicą w Vichy.

Zobacz nasz portal historyczny M-Historia