MEGAMOCNI

10 września - złoto olimpijskie Orłów Górskiego

kalendarz sport

Dodano 2013-09-10 08:19:43 | Autor: Jacek Gibel

10 września 1972 roku zapisał się w pamięci polskich kibiców sportowych jako dzień, w którym piłkarska reprezentacja Polski sięgnęła po złoty medal Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium.

Na Olympiastadion w Monachium reprezentacja Polski zmierzyła się z drużyną Węgier. Skład Polski tego dnia przedstawiał się następująco: Kostka – Gut, Ćmikiewicz, Gorgoń, Anczok – Szołtysik, Deyna, Maszczyk, Kraska – Lubański, Gadocha.

Po bramce Béli Váradiego w 42 minucie prowadzili Węgrzy. Tuż po rozpoczęciu drugiej połowy Kazimierz Deyna otrzymał podanie od Szołtysika i po minięciu węgierskich obrońców strzelił na 1:1. W 68 minucie ten sam zawodnik po raz drugi pokonał broniącego węgierskiej bramki Istvána Gécziego, ustalając wynik spotkania na 2:1. Kazimierz Deyna z 9 bramkami został też królem strzelców turnieju.

Po tym meczu chyba każdy polski kibic chciałby...

Był to pierwszy olimpijski medal polskich piłkarzy w historii i jednocześnie jedyny złoty. Cztery lata później, a także w 1992 roku Polacy sięgali po srebrne krążki.