MEGAMOCNI

11 czerwca - podpisanie pokoju wrocławskiego

historia kalendarz Wrocław

Dodano 2014-06-11 06:53:34 | Autor: Jacek Gibel

11 czerwca 1742 roku we Wrocławiu podpisano układ pokojowy kończący I wojnę śląską. Na jego mocy Habsburgowie utracili na rzecz Prus niemal cały Śląsk.

Sukcesy militarne króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego w wojnie śląskiej zachęciły inne kraje europejskie do stworzenia antyhabsburskiej koalicji. Cesarzowa Maria Teresa została osamotniona z Wielką Brytanią jako jedyną sojuszniczką, mając przeciwko sobie nie tylko Prusy, ale też Królestwo Francji, Hiszpanię i Bawarię. Wobec zagrożenia Wiednia przez atak Bawarczyków i Francuzów oraz niemożność prowadzenia walki na dwa fronty, zmuszona była do podpisania taktycznego pokoju.

Do przyjęcia warunków pokojowych doszło dopiero 17 maja 1742 roku, po przegranej przez Austrię bitwie pod Chotusicami. Na mocy pokoju wrocławskiego, prawie cały Śląsk przeszedł we władanie Prus. Przy Austrii pozostał jedynie Śląsk Karniowsko-Opawski, południowa część Księstwa Nyskiego oraz Śląsk Cieszyński. Prusacy zażądali także ziemi kłodzkiej, zdając sobie sprawę z jej strategicznego wobec Śląska położenia. Od wieków średnich zwano ją bowiem bramą Śląska. Świadom tego Fryderyk miał wkrótce zarządzić w niej ogromne projekty fortyfikacyjne.

Zgodnie z traktatem szlachta śląska mogła w ciągu 5 lat sprzedać majątki i przenieść się do Austrii, jednak mogła także wybrać państwo stałego pobytu nie tracąc majątków po drugiej stronie granicy. Ze strony habsburskiej warunkiem sine qua non były gwarancje zachowania statusu Kościoła katolickiego.

Granice wyznaczone pokojem wrocławskim i potwierdzone potem traktatami w Dreźnie (1745) i Hubertusburgu (1763) okazały się nadzwyczaj trwałe. Na ponad 200 lat bogaty Śląsk stał się ważną częścią Królestwa Prus, a później Cesarstwa Niemieckiego.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)