MEGAMOCNI

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

kalendarz święto

Dodano 2013-11-11 17:03:19 | Autor: Emil Kowalski

Jest to święto, które powstało "dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego" w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Obchodzone w II RP, formalnie świętem państwowym ustanowione w 1937, od 1939 nieobchodzone, przywrócone w roku 1989. Jest dniem wolnym od pracy.

Tego dnia w 1918 roku, nastąpiło przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej (będącej częścią zwierzchniej władzy państwowej) Józefowi Piłsudskiemu. Piłsudski zostaje Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Dosżło także do rozbrojenia w nocy niemieckiego garnizonu stacjonującego w Warszawie. W Wielkopolsce miało miejsce objęcie nadburmistrzostwa miasta Poznania przez Polaka, Jarogniewa Drwęskiego.

Dzień 11 listopada celebrowany był jako święto upamiętniające odzyskanie niepodległości od roku 1920, jednak obchody te byly nieoficjalne i zaangażowani w nie byli głwónie wojskowi. W II Rzeczpospolitej w dniu tym zawsze odbywały się defilady wojskowe, msze święte w intencji ojczyzny, uroczystości na szczeblu państwowym i ceremonie wręczania orderów Virtuti Militari w Belwederze. We wspomnianym roku 1920 dzień 11 listopada uświetniono przyznając Józefowi Piłsudskiemu stopień marszałka. 

Wikipedia