MEGAMOCNI

11 lutego - Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

dokarmianie kalendarz lasy zwierzęta

Dodano 2014-02-11 06:22:16 | Autor: Emil Kowalski

W tym roku zima nie była aż taka okrutna – późno się zaczęła a już mamy niemal połowę lutego i powoli zacznie się ostatni jej miesiąc. To jednak nie oznacza, że zwierzęta leśne były w pełni dożywione i mogły się czuć całkowicie bezpiecznie w swoim środowisku.

Jednak koniec stycznia dostarczył trochę siarczystych mrozów a i przecież jeszcze zimowy okres przed nami – nie wiemy na 100% co przyniesie nam ta biała pora roku. Warto pamiętać o zwierzętach leśnych, które z zimą muszą sobie radzić same. Psikusy natury tj. wszelkie nie terminowe ocieplenia mogą powodować, że chociażby takiej zwierzęta jak niedźwiedzie niedokładnie czują kiedy zapadać w sen zimowy i kiedy się z niego budzić.

 11 lutego to Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Leśnicy i wolontariusze oraz miłośnicy przyrody i samych zwierząt,  to właśnie ci ludzie zazwyczaj martwią się o to aby zwierzęta leśne z powodzeniem przetrwały zimę. Często zajmują się ich dokarmianiem. Oczywiście taka pomoc musi być kontrolowana i nie można przesadzić z dożywianiem dzikich zwierząt, chociażby z tego względu, że mogą one się za bardzo przyzwyczaić i przestaną same zdobywać pokarm. Mogą też zbyt mocno się zbliżyć do człowieka i nie traktować go jako zagrożenie lecz jako przyjaciela. Toteż może powstać sytuacja, że dzikie zwierzęta, nie bojąc się, będą swobodnie próbować dostać się na gospodarstwa wiejskie a nawet do miast.

Z okazji tego dnia, wiele leśniczówek, szkół łowieckich oraz innych stowarzyszeń, fundacji, organizuje zimowe dokarmianie zwierzyny leśnej. Wykładana jest karma na paśnikach, do koryt wsypuje się kukurydzę, czerstwy chleb, owies itp. Nie można oczywiście, karmić zwierząt słodyczami.