MEGAMOCNI

11 lutego - Europejski Dzień Numeru 112

pogotowie policja UE

Dodano 2015-02-11 08:14:57 | Autor: Jacek Gibel

11 lutego w krajach Unii Europejskiej obchodzimy Europejski Dzień Numeru 112.

112 to jednolity ogólnoeuropejski numer alarmowy używany w sieci telefonów stacjonarnych w Unii Europejskiej jak również w sieci GSM (telefonów komórkowych) na całym świecie. Został wprowadzony w 1991 i został uregulowany dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2002/22/WE z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie usługi powszechnej i praw użytkowników odnoszących się do sieci i usług łączności elektronicznej, w skrócie – dyrektywą o usłudze powszechnej.

Komisja Unii Europejskiej od lat zachęca, by 11 lutego (11.2) przypominać o numerze alarmowym 112. Po raz pierwszy taką akcję zorganizowała Finlandia w 1997 roku.

Według badań Eurobarometru z 2013 roku, aż 65% respondentów nie było świadomych istnienia jednolitego numeru alarmowego 112.

Dziś obchodzimy również Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku. Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie papieża.

Z okazji dzisiejszego święta minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz wystosował list:

Światowy Dzień Chorego, przypadający 11 lutego, ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II zwraca uwagę nie tylko na cierpiących, ale też wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób są świadkami ich zmagań z chorobą i bólem. Pragnę w tym dniu wyrazić moje najwyższe uznanie dla wszystkich organizacji pozarządowych i wolontariuszy podejmujących się trudniej misji odpowiedzialnej i ofiarnej służby cierpiącemu człowiekowi.

Zainteresowanie, wsparcie oraz pomoc i nieustanna troska jakich doświadcza człowiek cierpiący, są szlachetnymi działaniami zasługującymi na szacunek i wdzięczność. Słowa uznania kieruję więc do wszystkich osób, instytucji i organizacji pomagających chorym i ich najbliższym za każdą odpowiedź na niekiedy bardzo ciche wołanie o pomoc. Dzięki Państwa wrażliwości osoby chore zyskują bezcenną pomoc oraz przekonanie, że w tych trudnych chwilach nie pozostają same. Dziękuję za Waszą „mądrość serca, która jest byciem z bratem”, o czym pisze i do czego nawołuje Ojciec Święty Franciszek w swym orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Chorego.

Wyrażając podziw i szacunek dla Państwa działalności, z prawdziwą satysfakcją przekazuję podziękowanie za niestrudzone i ofiarne zaangażowanie w pomoc chorym, cierpiącym oraz ich najbliższym.

                                                                                    Z poważaniem

Władysław Kosiniak-Kamysz

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)