MEGAMOCNI

12 grudnia - bitwa pod Limanową

historia Limanowa

Dodano 2014-12-12 08:19:17 | Autor: Jacek Gibel

Dokładnie przed wiekiem - 12 grudnia 1914 roku - zakończyła się bitwa pod Limanową, jeden z epizodów pierwszej wojny światowej na należących obecnie do Polski ziemiach.

Pod Limanową starły się wojska austro-węgierskie z siłami rosyjskimi. Przyczyną tego starcia była potrzeba powstrzymania ofensywy rosyjskiej i przejęcie inicjatywy strategicznej. Armia austro-węgierska, choć mniej liczna (ok. 90 tys. żołnierzy w porównaniu do 110-120 tys. u Rosjan), po 10 dniach walk zdołała odnieść strategiczne zwycięstwo.

Bitwa pod Limanową doprowadziła do zatrzymania rosyjskiego naporu w kierunku zachodnim i utraty (co prawda chwilowej) przez armię rosyjską inicjatywy strategicznej. Dla Austro-Węgier oznaczała również ocalenie przed katastrofą, jaką byłoby okrążenie i obejście przez Rosjan Twierdzy Kraków.

Oprócz odwrotu 3 Armii Radko Dimitriewa, Rosjanie byli zmuszeni cofnąć swoją linię frontu również na północnym brzegu Wisły. Siłom austro-węgierskim udało się odzyskać część utraconych w Galicji terenów, co było tym cenniejsze, iż zwycięstwo odniosły armie wyczerpane kilkumiesięcznymi, zwykle niekorzystnymi dla nich walkami, w warunkach późnej jesieni, częściowo w górskim terenie i to prowadząc zaczepne operacje przeciwko silniejszemu przeciwnikowi.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)