MEGAMOCNI

12 grudnia - pierwsza transmisja radiowa przez Atlantyk

Marconi radio wynalazcy

Dodano 2013-12-12 09:06:13 | Autor: Emil Kowalski

Wynalazca pochodzący z Włoch, Guglielmo Marconi jako pierwszy na świecie przeprowadził transmisję radiową przez Atlantyk. Był to krótki sygnał w postaci litery S.

Osiągnięcie to było odbierane sceptycznie i fachowcy twierdzili, że sygnał jest wynikiem zakłóceń atmosferycznych. Jednak twórca tego wyczynu, przez najbliższy rok dopracował swoją technologię i wzmocnił nadajniki na oceanie. Wkrótce było już możliwe przekazywanie prawdziwych telegramów.

Nadajnik został umieszczony w Poldhu (Kornwalia). Kondensator iskrownika był ładowany do ogromnego napięcia 150 kV. Zasilanie nadajnika zapewniała prądnica dostarczająca przy napięciu 1500 V prądu 25 A. Odbiornik umieszczono na Signal Hill (Nowa Fundlandia). W trakcie prób Marconi używał paru układów odbiornika i różnych kohererów.

Wczesna antena nadawcza systemu Marconiego - zdj. Andy Dingley/Wikipedia

Dwadzieścia lat po tym czyli po 12 grudnia 1901 roku, odbiorniki radiowe pojawiły się w milionach domów.

Guglielmo Marconi ur. 25 kwietnia 1874 w Bolonii we Włoszech a zmarł 20 lipca 1937 w Rzymie. Był fizykiem i konstruktorem. Jeden z pionierów radia i przemysłu elektronicznego. Laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1909 za wkład w rozwój telegrafii bezprzewodowej. Otrzymał doktoraty honoris causa kilku uniwersytetów i wiele innych nagród. 

info/Wikipedia