MEGAMOCNI

12 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy

Dzieci rocznice Uganda wydarzenia

Dodano 2013-04-12 09:04:04 | Autor: Emil Kowalski

W tym roku po raz trzeci już, jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy. Stworzony jest on w celu zwrócenia uwagi na bezdomność młodych, którzy żyją niejednokrotnie w nieustannym zagrożeniu, są mieszkańcami tzw. slumsów czyli prowizorycznych i zaniedbanych często nie nadających się do zamieszkania obiektów.

Szacuje się, że na świecie jest ok. 100 mln dzieci ulicy. Większość z nich nie ma nadziei ani możliwości na lepsze jutro. Są oni niejako wykluczeni społecznie i w wśród nich to dzieci często osierocone. Często żebrzą, kradną, mieszkają na ulicach. Jednak to też młodzi ludzie, którzy mają swoje rodziny i dom lecz po prostu wybrały taki właśnie styl życia.

 

W terminologii międzynarodowej wśród dzieci ulicy wyróżnia się kilka kategorii:

  • street working children – dzieci, które pracują na ulicy, ale utrzymują kontakt z rodziną i zazwyczaj wracają tam na noc;
  • street living children – dzieci, które mieszkają i pracują na ulicy i prawie nie utrzymują kontaktu z rodziną;
  • children at risk – dzieci, których warunki życia dalekie są od postanowień Konwencji o Prawach Dziecka, ciężko pracują lub przebywają w więzieniach.

Jest wiele powodów opuszczania domów przez dzieci. Najczęstszymi są nędza i przemoc w rodzinie. Wg. danych z 2004 roku (UNICEF), wśród szacowanej 100 milionowej społeczności „Dzieci ulicy”, aż połowa przebywa w Afryce oraz pozostałe 40 mln, dzieci w Ameryce Łacińskiej.

Poniżej znajduje się reportaż Fundacji „Usłyszeć Afrykę” pt. „Kiedy ulica staje się domem”, który gorąco polecamy. Materiał przybliża faktyczny obraz dzieci na kontynencie afrykańskim a konkretnie w Ugandzie.

Na całym świecie działają organizacje pomagające takim ludziom. W akcjach pomocy bierze udział 26 krajów w tym Polska, które czynią ten dzień oficjalnym.

Światowy Dzień Dzieci Ulicy jest międzynarodową inicjatywą zapoczątkowaną przez Konsorcjum dla Dzieci Ulicy – międzynarodową organizację walczącą o prawa dziecka. Jest obchodzony przez dzieci ulicy, organizacji pozarządowych, celebrytów, polityków, przedsiębiorców i osób prywatnych na całym świecie i wciąż skupia wokół siebie coraz więcej zwolenników.

Dzisiaj są również obchodzone dni: Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych, Dzień Kosmonautyki, Światowy Dzień Czekolady