MEGAMOCNI

12 lipca - Dzień Ningen Dock

Japonia kalendarz zdrowie

Dodano 2013-07-12 06:54:19 | Autor: Jacek Gibel

Po raz kolejny przenosimy się z naszym kalendarium do dalekiej Japonii. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni obchodzą dziś święto, którego odpowiednika w Polsce raczej długo nie ujrzymy - Dzień Ningen Dock.

Bynajmniej nie chodzi tu o doki portowe. Ningen dock to nazwa charakterystycznego dla Japonii systemu kontroli medycznej. W ciągu 1-2 dni przeprowadzane są kompleksowe badania w tym: krwi, moczu, stolca, prześwietlenia rentgenowskie oraz ultrasonografia. Następnie odbywa się rozmowa z lekarzem na temat przyzwyczajeń (np. żywnościowych) oraz zostaje zebrany wywiad chorobowy. Po otrzymaniu wyników badań lekarz przedstawia je osobie badanej i udziela porad.

Program został uruchomiony już blisko 60 lat temu w Tokio. Wtedy badania trwały jednak aż 6 dni i 5 nocy. W założeniach miała to być szczegółowa kontrola medyczna zajmująca możliwie najkrótszy czas. Program cieszył się tak dużą popularnością, że Yomiuri Shimbun (gazeta o największym nakładzie na świecie), porównując go do procesu konserwacji statku w doku po przebytej podróży morskiej, ochrzciła go mianem ningen dock (ludzki dok).

Z programu rocznie korzysta około 3 milionów Japończyków w blisko 1500 placówkach na terenie całego kraju. Główną przyczyną jego popularności jest finansowanie badań dla pracowników przez zarządy firm, a także zwiększone zainteresowanie Japończyków zdrowiem.

W ostatnich latach dało się też zanotować wzrost turystów przyjeżdżających do Japonii, by skorzystać z ningen dock.

W Polsce podobna uroczystość raczej prędko nie nastąpi - bo czy ktokolwiek z nas wyobraża sobie świętowanie np. Dnia NFZ albo Dnia eWUŚ?

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)