MEGAMOCNI

12 maja - Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek

kalendarz pielęgniarki wydarzenia zdrowie

Dodano 2013-05-12 01:10:04 | Autor: Emil Kowalski

Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek w 1973 roku. Miało to miejsce w Meksyku na Kongresie. Jest to również dzień narodzin Florence Nightingale, którą uważa się za prekursorkę pielęgniarstwa. Obchody te świętuje również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W Polsce święto obchodzone jest, jako Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.

"Zapiski o pielęgniarstwie, czym jest, a czym nie jest” - to tytuł książki, jaką wydała Florencja Nightingale. Urodziła się 12 maja 1820 roku. Była osobą swoich czasów, wykształcona, szukająca naukowych rozwiązań w opiece nad pacjentami, przyczyn chorób i umieralności. Była osobą głęboko wierzącą i religijną, co jak sama twierdziła, motywowało ją do opowiedniego podejścia do ludzi. Od roku 1845, czynnie nosiła pomoc chorym jako pielęgniarka. W latach 1854-1856, zostaje przełożoną pielęgniarek szpitala polowego. Jej celem jest przygotowanie młodych kobiet do opieki nad pacjentami, ale też walka ze stereotypem osoby pielęgnującej chorego. Pracę ściśle łączyła z zasadami moralnymi, kóre przekazywała swoim uczniom. Kladła nacisk na etykę i kulturę osobistą. 
 
Dzisiaj pelęgniarstwo to zawód, dzięki któremu, mamy zapewnioną opiekę w ramach państwowych. W tamtych czasach, ludzie biedniejsi nie mogli liczyć na taką. Zawód ten przez wielu jest traktowany jako powołanie. Tak też widziała pielęgniarstwo autorka wspomnianej książki. NIestety ale w Polsce, pielęgniarze i pielęgniarki, jak powszechnie wiadomo, są bardzo słabo opłacani. Często muszą wyjeżdżać na "zachód" w poszukiwaniu lepszych zarobków. Te które decydują się na pracę w Polsce, dobierają dodatkowe zajęcie ponadgodzinowe, co ma wpływ na wykonywanie zawodu w szpitalu. Dochodzi niemal co roku, do strajków i protestów ludzi pracujących w tym zawodzie a sytuacja nie poprawia się nadal. To problem nie tylko Polski, lecz jesteśmy krajem należącym do tych, w których jest on widoczny i odczuwalny najbardziej.
 
Tak więc w tym dniu, należy się zasłużenie, oddanie szacunku dla pielęgniarstwa.
 
Dzień 12 maja to również Światowy Dzień Syndromu Chronicznego Zmęczenia i Zaburzeń Immunologicznych