MEGAMOCNI

12 października - Dzień Bezpiecznego Komputera

bezpieczeństwo cyberprzestępcy cyberprzestrzeń internet komputer

Dodano 2013-10-12 10:06:20 | Autor: Emil Kowalski

W tym dniu jest prowadzona kampania informacyjna dotycząca bezpieczeństwa komputerowego a przy tym bezpieczeństwa osobistego w Internecie i sposobów zapobiegania zagrożeniom z wielu stron w tym ze strony cyberprzestępców. Inicjatywa została zapoczątkowana 12 października 2004 roku.

Wydarzeniu patronuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, w projekt angażuje się również Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. Wsparcia udzielają także Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu oraz Ministerstwo Nauki i Informatyzacji.

Dzień to również okazja na zwrócenie szczególnej uwagi w kierunku dzieci, które korzystają z Internetu. Szacuje się, że około 40 % z nich mogło mieć bezpośrednią styczność z próbami bezpośredniego łamani prawa w sieci. W Polsce jest wiele organizacji publicznych, które to regularnie promują poprzez kampanie informacyjne, właśnie bezpieczeństwo naszych pociech, które korzystają z Internetu. Często takie kampanie są prowadzone w szkołach.

A oto kilka podstawowych zasada bezpiecznego korzystania z komputera:

  • Korzystaj z programów antywirusowych oraz miej włączoną odpowiednią zaporę ochronną.
  • Aktualizuj oprogramowanie z którego korzystasz, bowiem te aktualizacje dotyczą zazwyczaj. usuwania lub poprawy luk bezpieczeństwa w kodzie programów.
  • Gdy zakładasz konta osobiste na różnych portalach, używaj skomplikowanych haseł
  • Nie korzystaj z usług stron, gdy zauważysz nawet najmniejszą niejasność.
  • Jeśli nie jest to konieczne, to nigdy nie podawaj publicznie żadnych swoich danych osobowych, nawet prawdziwego imienia i nazwiska.
  • Zanim założysz konto na danej stronie, dokładnie zapoznaj się z tym co oferuje i z regulaminem – unikniesz ukrytych kosztów.
  • Twórz swoje kopie zapasowe danych jakie gromadzisz na komputerze.

Najczęściej w Internecie, cyberprzestępcy dokonują kradzieży danych osobowych lub innych poprzez włąmywanie się na serwery stron internetowych. Tam, gdy mamy założone konto osobiste w którym podaliśmy szczegółowe adresy, pesel, daty urodzenia. Włąśnie z tego źródła, dane takie mogą dostać się w niepowowłane ręce a potem przestępcy, mogą je wykorzystać np. w celu uzyskania pożyczki. Dlatego, dokładnie sprawdź strony na których się rejestrujesz i czy mają one certyfikat bezpieczeństwa SSL.

info. własne

zdj. Wikipedia