MEGAMOCNI

12 września - bitwa pod Wiedniem

historia kalendarz

Dodano 2013-09-12 08:10:38 | Autor: Jacek Gibel

Równo 330 lat temu zakończyła się jedna z bardziej pamiętnych bitew w historii polskiego narodu. Pod Wiedniem król Jan III Sobieski rozbił wojska wezyra Kara Mustafy.

1 kwietnia 1683 roku Rzeczpospolita Obojga Narodów zawiązała antytureckie przymierze z Austrią rządzoną przez Leopolda I. Gwarantem traktatu został papież Innocenty XI.

Trzy miesiące później pod murami austriackiej stolicy stanęła największa osmańska armia w XVII wieku, składająca się nawet z 300-tysięcznego wojska.

Do walki z oddziałami polsko-austriackimi, która rozegrała się 12 września, przystąpiło jednak niecałe 70 000 z tej armii. Wezyr, będąc przekonanym o sile własnego wojska, nie przywiązał większej wagi do obrony.

Generalny szturm nastąpił około godziny 18:00. Polska husaria w pół godziny rozbiła tureckie oddziały, oswobodzając Wiedeń.

Wezyr Kara Mustafa został za tę porażkę skazany na śmierć przez sułtana Mehmeda IV, a Imperium Osmańskie nigdy już nie odzyskało dawnego blasku, przestając stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej Europy.