MEGAMOCNI

13 czerwca - Święto Żandarmerii Wojskowej

kalendarz Wojsko wydarzenia Żandarmeria

Dodano 2013-06-13 06:51:06 | Autor: Emil Kowalski

Historia święta, sięga 1994 roku, kiedy to poraz pierwszy je obchodzono. Ustanowione zostało przez Ministra Obrony Narodowej, decyzją z dnia 26 kwietnia tegoż roku. Nawiązuje do wydarzeń z 1831 roku - podczas Powstania Listopadowego, powołano "Służbe Polową", która była jednocześnie pierwszymi oddziałami policji wojskowej.

Do głównych zadań Żandarmierii Wojskowej (ŻW), należy utrzymanie dyscypliny i porządku w wojsku. To właśnie żołnierze tych jednostek są niejako policjantami, którzy dbają o bezpieczeństwo innych żołnierzy. 

W wojsku, podobnie jak w świecie cywilny, również są zagrożenia związane z pospolitymi przestępstwami jak i groźnymi procederami karnymi. Z roku na rok, wświetle nowych rodzajów łamania prawa, ŻW otrzymuje kolejne zadania. Do takich, które ostatnio doszły w zakres obowiązków są m.ni. kontrola pod względem przemytu, narkotyki, inne nielegalne używki oraz korupcja. Po 2001 roku, terroryzm spowodował, że także pod tym kątem są szkoleni i wykonują swoje obowiązki żołnierze Zandarmerii. W tym celu powołano elitarne jednostki do działań specjalnych o charakterze policyjnym, na przykład JW "Agat".

Stróże prawa z Ż, pełnią także misje wojskowe za granicami kraju. Obecnie w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. Byli równiez w w Iraku, Syrii, Libanie, Demokratycznej Republice Konga i w Czadzie.

zdj. Wikipedia