MEGAMOCNI

13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Katyń ofiary pamięć

Dodano 2013-04-12 13:53:06 | Autor: Emil Kowalski

W 1943 roku, Niemcy opublikowali informacje o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. To niezwykle ważne wydarzenie dla historii Polski. Z tego tytułu w wielu miastach w Polsce odbywają się msze św. Oraz uroczystości upamiętniające poległych.

Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku, kiedy to Michaił Gorbaczow przekazał gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku.

W historii Polski, dzień ten ma szczególne znaczenie, gdyż w 2010 roku doszło do tragedii – 10 kwietnia rozbił się samolot prezydencki wraz z całą delegacją udającą się na 70 Obchody zbrodni katyńskiej. Do katastrofy doszło pod Smoleńskiem i po dzień dzisiejszy są badane szczegóły przyczyn tego zdarzenia. Niestety to jest temat nadzwyczaj delikatny i budzący wiele kontrowersji. Sprawa tragedii Smoleńskiej, poróżniła całe społeczeństwo polskie i jest powodem wielu nieporozumień wśród polityków. To nasza historia współczesna a więc tym bardziej dochodzi do tego typu wątpliwości.

Obecnie wiadomo, że ofiarami tej zbrodni padło 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (tzw. decyzja katyńska). Do rozstrzelania doszło wiosną 1940 roku a wykonała je radziecka policja polityczna NKWD. W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”.

Na podstawie wiedzy z Wikipedia