MEGAMOCNI

13 marca - Anschluss Austrii

Austria historia kalendarz

Dodano 2014-03-13 11:09:10 | Autor: Jacek Gibel

13 marca 1938 roku dokonano Anschlussu - przyłączenia Austrii do terytorium III Rzeszy.

Idea połączenia krajów narodziła się już po I wojnie światowej, jednak zwycięskie mocarstwa zakazały tego w traktatach pokojowych, obawiając się wzmocnienia Niemiec.

Na początku 1938 rząd i prezydent Austrii stawili opór przejęciu władzy przez miejscowych hitlerowców. Kanclerz Kurt Schuschnigg 9 marca 1938 ogłosił rozpisanie na 13 marca referendum w którym Austriacy mieliby się wypowiedzieć na temat przyszłości swego kraju. W tej sytuacji na polecenie Hitlera 12 marca 1938 Wehrmacht wkroczył do Austrii (plan "Otto"). 13 marca niczym nie skrępowani naziści austriaccy ogłosili zatwierdzoną następnie przez Hitlera ustawę, która włączała Austrię do Wielkiej Rzeszy jako Marchię Wschodnią (Ostmark).

Przypieczętowaniem Anschlussu było referendum z 10 kwietnia, w którym ludność Austrii i Niemiec odpowiadała na pytania: "Czy zgadzasz się z połączeniem Rzeszy Niemieckiej z Austrią?" i "Czy zgadzasz się z listą przedstawioną przez naszego Führera Adolfa Hitlera?". Według oficjalnych wyników, 99% głosów w Niemczech i 99,7% w Austrii zostało oddanych na "tak".

(inf. własna/Wikipedia)