MEGAMOCNI

13 października - Dzień Ratownictwa Medycznego

kalendarz pogotowie ratownictwo

Dodano 2013-10-13 12:02:44 | Autor: Emil Kowalski

Jest to polskie święto obchodzone od 13 października 2006 roku. Święto zostało powołane Ustawą z dn. 8 września 2006 o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Patronem święta jest błogosławiony Gerard, założyciel zakonu szpitalników.

Zostało utworzone z okazji 50-lecia istnienia wyszkowskiego pogotowia ratunkowego i właśnie w Wyszkowie po raz pierwszy, święto to obchodzono. Podczas tej uroczystości, obecny był, niestety nie żyjący już Zbigniew Religa – wybitny polski kardiolog. Wtedy był Ministrem Zdrowia.

Święto jest doskonałą okazją do oddania hołdu wszystkim ludziom, którzy zdecydowali się nieść pomoc innym, przy ratowaniu zdrowia i życia. Często jest to ich etatowa praca z której utrzymują swoje rodziny. Jednak, również taka, wymaga zaangażowania ponad inne sprawy i ratownicy medyczni, chociaż dzięki swojej pracy mają pieniądze, podczas jej wykonywania nie myślą o tym. Liczy się życie ludzkie.

Należało o tym wspomnieć, ponieważ wszyscy znamy sytuację polskiej służby zdrowia oraz pracowników w niej pracujących a dokładniej lekarzy i ratowników. Niestety ale zarobki ratowników medycznych, nie raz, nie są adekwatne do wykonywanego zawodu i przez to, co jakiś czas pojawiają się protesty.

Trzeba też zauważyć, że ratownicy medyczni to nie tylko ludzie, którzy pracują w typowo szpitalnym pogotowiu ratunkowym. Do tej grupy, zaliczają się również, osoby z innych instytucji ratunkowych np. WOPR (Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe), GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) i inne. Taką rolę pełnią również ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego.

W Dniu Ratownictwa Medycznego, w poszczególnych miastach, odbywają się imprezy poświęcone m.in. udzielaniu pierwszej pomocy, które to organizują lokalni ratownicy medyczni. Jest to okazja do oficjalnych podziękowań, które właśnie podczas tych imprez, często ze strony władz miasta, są kierowane do ratowników.

Wszystkim ratownikom medycznym, życzymy tego co chcą w życiu, zdrowia, spełnienia marzeń i wielu radości…

info. własne

zdj. Wikipedia