MEGAMOCNI

13 sierpnia - Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych

kalendarz leworęczni okazje wydarzenia

Dodano 2013-08-13 08:39:43 | Autor: Emil Kowalski

Święto to jest obchodzone co roku. W Polsce dopiero od 2006 roku. Na świecei od 1992 roku i organizuje je światowa organizacja "Klub Leworęcznych" (ang. The Left-Handers Club , powstała w 1990), której siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii.

Osoby leworęczne jako mniejszość, stanowią najliczniejszą grupę. Jest ich około 10% spośród całej ludności naszego globu. 

Leworęczność jest związana z funkcjonowaniem mózgu. U mańkutów, dominuje działanie i aktywność prawej półkuli mózgu. To nie jest wada lecz po prostu nieco inne zachowanie, odróżniające się od większości ludzi. 

Oroby leworęczne, mają czasem utrudnione życie, gdyż często muszą szukać urządzeń czy innych produktów, specjalnie dla nich dostosowanych. Z reguły produkcja podstawowa opiera się na profilu konsumenta praworęcznego. Przykładem może być gitara. Osoby praworęczne, trzymają gryf i układają na nim akordy, lewą ręką a prawą wystukują rytm i uderzenia dźwięków. Gdy taką gitarę weźmie osoba leworęczna, to wiadomo, że aby dobrze zagrać daną melodię, musi ona zrobić wszystko na odwrót, do "góry nogami". To może być trudne z uwagi na skomplikowane akordy i bicia gitarowe.

Naukowcy zauważyli także, że osoby leworęczne mają wyższą ogólną sprawność manualną. Łatwiej im jest odnosić dobre wyniki w dziedzinach wymagających kreatywności, myślenia wielomodalnego, czyli angażującego kilka zmysłów na raz. Mają także wyostrzone zmysły twórcze i są bardziej wrażliwi na piękno. 

zdj. Flickr