MEGAMOCNI

14 czerwca - Dzień Dziennikarza Obywatelskiego

dziennikarze kalendarz wydarzenia

Dodano 2013-06-14 09:47:54 | Autor: Emil Kowalski

Dziennikarstwo obywatelskie, uważane jest często za amatorski odłam dziennikarzy licencjonowanych. Pojęcie to powstało w dobie Internetu i obejmuje osoby piszące cokolwiek a następnie publikujące to na łamach stron www.

W świetle pojęć prawnych, nie ma określenia stanowiska „Dziennikarz obywatelski”. I niestety ale równie często osoby, które traktują swoje zajęcie dziennikarskie na równi z profesjonalnym i chcą dokonywać wywiadów, reportaży, są traktowani jako mało wiarygodni i nie raz ignorowani przez np. znane postacie, instytucje itp.

Dziennikarstwo obywatelskie to tak naprawdę zajęcie w formie pasji. Ludzie piszący wcale nie muszą ustalać jakichkolwiek norm co do ilości publikacji, czasu wykonywania swojej pracy. Jest też traktowane jako praca zawodowa, a konkretnie, uzupełnianie treści na poszczególnych portalach. Formą dziennikarstwa tego typu jest działalność agencji PR, które rozsyłają materiały promujące.

Jednak mimo powiązań z profesjonalną pracą zawodową, dziennikarstwo obywatelskie nie jest nią. Osoby piszące nie pobierają żadnych bezpośrednich opłat za publikacje i co najwyżej mogą zarobić z dobrej woli czytelników czyli darowizn. 

zdj. Wikipedia