MEGAMOCNI

14 maja - Dzień Farmaceuty

farmaceuta kalendarz

Dodano 2013-05-14 09:30:03 | Autor: Jacek Gibel

To oni wydają nam leki w aptece. Często zastępują lekarzy pierwszego kontaktu, dlatego też ich wiedza oraz poświęcenie jest bardzo ważne dla każdego z nas. Farmaceuci obchodzą dziś swoje święto.

Zawód farmaceuty zmieniał się na przestrzeni wieków. Dawniej sprzedawali oni także wyroby cukiernicze i dietetyczne, świece, kosmetyki, mydła, perfumy i środki chemiczne, a także tytoń, wina i napoje na bazie alkoholu. Obecnie ograniczają się głównie do leków. Do ich zadań należy także sporządzanie, wytwarzanie, analizowanie i przechowywanie produktów leczniczych oraz leków recepturowych.

Farmaceuci muszą się nieustannie dokształcać, bo rynek leków rozwija się w szybkim tempie. Dobry farmaceuta oprócz realizacji recepty potrafi też doradzić bądź zasugerować tańszy lub lepszy odpowiednik. Zawód farmaceuty wiąże się ze sporym prestiżem - koncerny farmaceutyczne są znane na całym świecie i praca w jednym z nich może oznaczać naprawdę duże zarobki.

Przy okazji dzisiejszego święta pamiętajmy o farmaceutach - ich praca nie należy do łatwych, ale spełnia bardzo użyteczną funkcję w schorowanym społeczeństwie.

zdj. sxc.hu

(inf. własna)