MEGAMOCNI

14 marca - Dzień Liczby Pi

kalendarz matematyka pi

Dodano 2014-03-14 06:28:03 | Autor: Jacek Gibel

Choć - z racji innego systemu zapisu daty - to święto popularne jest głównie w Stanach Zjednoczonych, to swoich zwolenników ma także w Europie, w tym w Polsce. 14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi.

Data jest nieprzypadkowa - w amerykańskim systemie 14 marca to 3.14, a więc najpopularniejsze rozwinięcie dziesiętne liczby pi.

Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry'ego Shawa. W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają zbliżoną wymowę, a placki często są okrągłe. Z tego powodu w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie (szarlotka) i inne podobne ciasta.

W Polsce święto upowszechniło się głównie wśród studentów kierunków politechnicznych i osób związanych z naukami ścisłymi czy informatyką.

Podobne święto - już znacznie popularniejsze w Europie - przypada na 22 lipca. Wtedy obchodzony jest Dzień Aproksymacji Pi (22/7 to jedno z najpopularniejszych przybliżeń tej liczby)

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)