MEGAMOCNI

14 października - Dzień Edukacji Narodowej

Edukacja nauczyciele

Dodano 2014-10-14 08:19:10 | Autor: Jacek Gibel

Święto to, znane dawniej jako Dzień Nauczyciela, ustanowione zostało w 1972 roku w celu upamiętnienia rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej - 14 października 1773 roku.

Dzień Nauczyciela został przemianowany na Dzień Edukacji Narodowej w 1982 roku. Od tamtej pory, dzień ten jest świętem wszystkich pracowników oświaty.

Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z oświatą. Jest okazją do nagradzania wyróżniających się dla niej nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli wręczane są przez kuratorów oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorów szkół na uroczystych galach.

Z Dniem Edukacji Narodowej wiąże się także przypadający na 5 października Światowy Dzień Nauczyciela, święto istniejące pod patronatem UNESCO. W Polsce obchodzony jest przez nauczycieli reprezentujących sektor nauki i szkolnictwa wyższego.

zdj. zachod.pl

(inf. własna/Wikipedia)