MEGAMOCNI

15 lipca - Bitwa pod Grunwaldem

bitwa Grunwald kalendarz

Dodano 2013-07-15 07:04:45 | Autor: Jacek Gibel

O tej bitwie słyszał i uczył się każdy Polak. Dziś obchodzimy 603 rocznicę jednej z najważniejszych bitew w historii Polski - bitwy pod Grunwaldem.

15 lipca 1410 roku na polach pod Grunwaldem stanęły przeciwko sobie wojska krzyżackie dowodzone przez Urlicha von Jungingena i połączone siły polsko-litewskie pod przywództwem Władysława Jagiełły. Bitwa, zakończona druzgocącym zwycięstwem Korony, nie została jednak wykorzystana do całkowitego pogromu Zakonu.

Grunwald miał istotny wpływ na znaczenie dynastii Jagiellonów w Europie. Jednocześnie zwycięstwo - zdaniem niektórych badaczy - spowodowało pewien kryzys w stosunkach polsko-litewskich, wywołany obawą o wzrost znaczenia Korony w Unii. Z tego powodu między innymi król miał opóźniać pościg za krzyżackimi niedobitkami i nie zdobył zamku w Malborku.

Co roku, w rocznicę bitwy, członkowie bractw rycerskich z całej Europy odgrywają pod Grunwaldem wydarzenia z 15 lipca 1410. Spektakl zawsze przyciąga kilkudziesięciotysięczne rzesze widzów. Charakter inscenizacji nie zawsze jest jednak zgodny z realiami historycznymi.