MEGAMOCNI

15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego

Prezydent święto Wojsko

Dodano 2013-08-15 09:51:38 | Autor: Emil Kowalski

Utworzone na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 (wojna polsko-bolszewicka, jedna z najważniejszych w dziejach Polski i Europy). Święto oficjalnie obchodzone na mocy ustawy z 30 lipca 1992 r. 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej i jest dniem wolnym od pracy.

Corocznie 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem Najwyższych Władz Państwowych Honorowa Zmiana Warty. (Wikipedia)

W 2013 roku, przypada już 90 rocznica tego święta. Święto zostało przyjęte w okresie międzywojennym. Na początku nosiło miano „Święta Żołnierza”. Święto Żołnierza sankcjonował prawnie rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku.

Z rozkazu:

"W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski." 

Tradycjnie, Prezydent RP składa w tym dniu wieńce pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (obok Pałacu Belwederskiego). W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbywana jest msza święta za Ojczyznę. Prezydent RP, składa wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Podczas tego święta, wręcza także ordery i odznaczenia. Centralne uroczystości państwowe Święta Wojska Polskiego z udziałem Prezydenta RP, kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej i kadry dowódczej Sił Zbrojnych oraz przemówienie Prezydenta RP, odbywają się przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (obok Pałacu Belwederskiego). Na ulicach Warszawy, odbywa się pokaz historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego połaczony z pokazem lotniczym.  

zdj. MON