MEGAMOCNI

15 stycznia - powstanie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego

kultura muzyka Warszawa

Dodano 2015-01-15 08:15:13 | Autor: Jacek Gibel

15 stycznia 1871 roku założone zostało Warszawskie Towarzystwo Muzyczne - instytucja zajmująca się propagowaniem tej gałęzi kultury, organizacją koncertów czy wystaw.

Wśród założycieli Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego byli m.in. Stanisław Moniuszko, Józef Sikorski, Ignacy Krzyżanowski i Józef Wieniawski.

Warszawskie Towarzystwo Muzyczne jest współorganizatorem licznych przedsięwzięć, takich jak: sfinansowanie tablicy upamiętniającej F.Chopina w kościele pw. św. Krzyża w Warszawie, gdzie spoczywa jego serce (1880), budowa pierwszego w Polsce jego pomnika w Żelazowej Woli (1894), budowa pomnika St. Moniuszki w Warszawie (1887) oraz przeniesienia zwłok kompozytora i jego żony do nowego grobowca (1908), inauguracja I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, zorganizowanego z inicjatywy prof. Jerzego Żurawlewa przez towarzystwo i Wyższą Szkołę Muzyczną im. F. Chopina (1927), inauguracja I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, zorganizowana z inicjatywy dyr. Adama Wieniawskiego przez towarzystwo i jego Szkołę Muzyczną (1935), inauguracja corocznego Międzynarodowego Festiwalu Organowego "Johann Sebastian Bach" w Warszawie i w Łowiczu (1996).

Instytucja zajmuje się również prowadzeniem biblioteki i muzeum, a także zapewnia promocję i opiekę artystyczną zrzeszonym w Towarzystwie muzykom.

Od 1951 roku Towarzystwo nosi imię jednego z założycieli, Stanisława Moniuszki.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)