MEGAMOCNI

16 czerwca - Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego

afryka Dzieci kalendarz UNICEF

Dodano 2013-06-16 01:29:13 | Autor: Emil Kowalski

Dzisiejszy dzień, został ustanowiony z inicjatywy Organizacji Jedności Afrykańskiej (teraz Unia Afrykańska) wraz z UNICEF. Święto jest obchodzone od 1991 roku. Upamiętnia  masakrę dzieci w Soweto koło Johannesburga w RPA z 1976 r.

Masakry dokonał tamtejszy reżim rasistowski. Był to dzień, w którym tysiące dzieci murzyńskich wyszło 16 czerwca na ulicę w proteście przeciw niskiemu poziomowi edukacji i żądając prawa do nauki w swoim języku. Podczas demonstracji, policja dokonała masakry wielu młodych ludzi.

Łącznie zamordowano ponad 100 osób a tysiąc odniosło rany. Krwawe incydenty trwały 3 dni.

Dzieci na kontynencie afrykańskim, muszą żyć z problemami takimi jak: choroby, ubóstwo, brak dostępu do edukacji, przemoc, niewolnicza praca. Często mieszkają w rejonach, które są objęte walkami i są nawet siłą wcielane do armii. Polskie organizacje o charakterze charytatywnym, czynnie pomagają dzieciom mieszkającym w Afryce. Do tych organizacji należą m.in.: Polska Akcja Humanitarna, która od lat angażuje się w budowę studni w Sudanie południowym, siostry Michalitki, założycielki Fundacji Dzieci Afryki - dzieciom osieroconym i najuboższym rodzinom we Wschodniej Prowincji Kamerunu, Kapucyni z Prowincji Krakowskiej - podejmują działalność misyjną w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej.

Temat Dnia Afrykańskiego Dziecka 2013: "Eliminowanie szkodliwych praktyk społecznych i kulturowych dotyczących dzieci: nasza wspólna odpowiedzialność"

info. własne/UNICEF