MEGAMOCNI

16 sierpnia - rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego

Powstanie powstańcy Śląsk Zgrzebniok

Dodano 2013-08-16 00:49:40 | Autor: Emil Kowalski

I Powstanie Śląskie, wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia, i trwało do 24 sierpnia 1919. Dowodził nim Alfons Zgrzebniok (obecnie wiele ulic śląskich, nosi jego nazwę). Teren jaki objęły ruchy powstańców to powiaty: katowicki, lubliniecki, pszczyński, rybnicki, tarnogórski oraz część raciborskiego.

Rząd, który w tamtym czasie był całkowicie zaangażowany w wojnę z Rosją sowiecką na wschodzie Polski, nie mógł poprzeć powstańców. Zryw niepodległościowy na śląsku, zakończył się przegraną i ucieczką powstańców przed represjami na teren Polski. W 1920 wybuchło II powstanie śląskie.

Przed wybuchem powstania, 15 sierpnia w Mysłowicach doszło do masakry górników, którzy w liczbie 3 tys. przyszli po wypłatę. Zabito 7 robotników , 13 – letniego chłopca Ścierskiego i dwie kobiety.

Najpierw powstanie wybuchło w powiatach rybnickim i pszczyńskim – noc z 16/17 sierpnia. Powstanie objęło Tarnowskie Góry, Katowice, Królewska Hutę, Mikołów i Pszczynę. Dalej przez Wodzisław ku Odrze. Na czele był Alfons Zgrzebnik, sztab znajdował się w Sosnowcu.

18 sierpnia po walkach Niemcy utracili kontrolę nad okręgiem przemysłowym. Aby ratować sytuację Niemcy skierowali z Wrocławia na teren walk 11 Dywizje Piechoty. Od tego czasu powstanie zostało zepchnięte do defensywy. 24 sierpnia powstanie śląskie zostało zakończone. Powstańcy uchodzili na teren Polski, gdzie osadzono ich w obozach w Sosnowcu, Grodźcu, Szczakowej, Jaworznie i Oświęcimiu.

W czasie pierwszego powstania premierem był Ignacy Paderewski. Rząd starał się „zdusić” powstanie. Paderewski, jak i Piłsudski odmówili powstaniu oficjalnej pomocy. 1 października rząd polski zawarł z niemieckim porozumienie – polscy uchodźcy mogli wrócić na podstawie amnestii na Górny Śląsk. (Powstania Śląskie 1919, 1920, 1921. Tadeusz Jędruszczak , Katowice 1966, s. 84.)

zdj. Wikipedia - Pomnik powstańców, w Wodzisławiu Śląskim.