MEGAMOCNI

16 stycznia - ratyfikacja Aktu Unii przez Szkocję

Wielka_Brytania

Dodano 2015-01-16 08:32:14 | Autor: Jacek Gibel

Już ponad trzy wieki temu, 16 stycznia 1707 roku, zawarta została unia angielsko-szkocja, dająca początek Wielkiej Brytanii.

Do prób połączenia obu krajów dochodziło już wcześniej - w 1606, 1667 czy 1689 roku. Obawy Anglików budziła przede wszystkim możliwość zwrócenia się przeciw nim Szkocji, korzystając ze starego układu z Francją.

Po nieudanych i niezwykle kosztownych próbach szkockiej kolonizacji w Ameryce Środkowej według tzw. Projektu Darién, który pozostawił szkockie państwo w stanie niewypłacalności, nadarzyła się kolejna okazja wstąpienia do unii. W roku 1705 wiele państw groziło Szkocji sankcjami gospodarczymi za astronomiczne długi, po wstąpieniu do Unii natomiast winą za długi obciążona byłaby wielekroć silniejsza Wielka Brytania. Company of Scotland, główna kompania handlowa i osadnicza dostałaby również zezwolenie na nieograniczony dostęp do rynków Anglii i jej kolonii po wstąpieniu do Unii. To przesądziło o połączeniu Anglii i Szkocji unią realną, dającą początek Wielkiej Brytanii.

W wyniku Unii angielska Izba Lordów powiększyła się o 15 lordów szkockich, a Izba Gmin o 45 szkockich posłów. Unia zablokowała francuską, antybrytyjską penetrację na terenie Szkocji, choć antagonizmy i nieufność między Szkocją a Anglią zachowały się jeszcze przez jakiś czas.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)