MEGAMOCNI

17 grudnia - Dzień bez Przekleństw

kalendarz przekleństwa wulgaryzmy

Dodano 2013-12-17 08:00:25 | Autor: Emil Kowalski

Dzisiaj w naszym kalendarzu widnieje Dzień bez Przekleństw. Jest to dobra okazja na zastanowienie się nad tym w jaki sposób się wyrażamy. Szczególnie gdy jesteśmy zdenerwowani, używamy słów wulgarnych i często nawet nie jesteśmy tego w pełni świadomi.

Z tej okazji, w wielu miastach odbywają się różne imprezy, mające na celu, właśnie wzbudzenie w nas myśli o swoim słownictwie. Podczas happeningów, są wskazywane metody jak zadbać o dobre wyrażanie się w społeczeństwie.

Wielu z nas uważa, że używanie niecenzuralnych słów, to oznaka słabości i prymitywny sposób bycia. My jednak dajemy w ten sposób upust złym emocjom i często tłumaczymy się właśnie tym. Jakby nie było, nie jest to zbyt kulturalne.

Ale jeśli o kulturze mowa, to trzeba zauważyć, że przekleństwa są w niej używane. Mamy z nimi do czynienia w filmach, wierszach a chyba najczęściej w książkach. Często też bywa, że wulgarne słowa są używane podczas wystawiania kabaretów.

Nie będziemy tutaj przytaczać przykładów, ale według wielu, istnieją różne rodzaje przekleństw. Nie dla każdego, dane „złe” słowo tym przekleństwem jest. Bywa też, że w języku staropolskim, niektóre dzisiaj niepożądane słowa, były używane na porządku dziennym i nie raz oznaczały coś całkiem innego niż dziś.

Wulgaryzmy są używane w różnych kontekstach i nie zawsze muszą obrażać i wzbudzać niesmak. Piszemy je, wypowiadamy, spotykamy je na murach domów i na ścianach w budynkach. Te „brzydkie słowa” to nasza codzienność i warto ten dzisiejszy dzień „przetrwać” bez użycia chociaż jednego takiego słowa.