MEGAMOCNI

17 listopada - Światowy Dzień Wcześniaka

Dzieci wcześniak

Dodano 2013-11-17 11:55:29 | Autor: Emil Kowalski

Dzień ten od 2012 z inicjatywy Europejskiej Fundacji jest organizowany na rzecz Opieki nad Noworodkami, EFCNI. W tym roku jest obchodzony po raz trzeci.

W ramach obchodów Światowego Dnia Wcześniaka w wielu krajach na świecie kluczowe i najbardziej charakterystyczne budowle zostaną podświetlone kolorem obchodów – na fioletowo. W tym roku (2013) w Polsce zostaną podświetlone następujące obiekty: w Warszawie - Muzeum Narodowe, Most Śląsko-Dąbrowski, Szpital Specjalistyczny św. Zofii, Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny, Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej, w Katowicach - Hala Widowiskowa „Spodek”, w Krakowie - Kładka im. Ojca Bernatka.

Światowy Dzień Wcześniaka świętuje się także w różnych szpitalach w całej Polsce. Oprócz zdjęć i wystawy prac wcześniaków oddziały neonatologiczne przyozdabia się sznurem ze skarpetkami, które są znakiem rozpoznawczym obchodów Światowego Dnia Wcześniaka na całym świecie. Skarpetki symbolizują stwierdzenie, że 1 na 10 dzieci rodzi sie przedwcześnie - dlatego sznur 9 większych skarpetek i 1 malutkiej wśród nich ma być wizualnym zobrazowaniem tego faktu.

Fundacja Wcześniak - wczesniak.pl

zdj. wczesniak.pl