MEGAMOCNI

18 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

kalendarz Kraków uroczystości Wawel zabytki

Dodano 2013-04-18 00:43:21 | Autor: Emil Kowalski

W tym dniu „swoje święto” mają zabytki. W całej Polsce a także na świecie, odbywa się wiele imprez przybliżających mieszkańcom wagę problematyki dziedzictwa kulturowego. Ten honorowany dzień ma już 30 letnią historię, pierwszy raz był obchodzony w 1983 roku.

Dzień Zabytków został ustanowiony przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS). Jest wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym.

O znaczeniu jakie mają budowle historyczne, nie musimy wiele mówić. To żyjące dowody na przeszłe wydarzenia. Są również niejednokrotnie symbolami państwowości jak chociażby nasz Zamek Wawelski w Krakowie. Ich wieczność jest niezbędna, bowiem dzięki temu, z pokolenia na pokolenie przekazywane jest dziedzictwo kulturowe i historia naszego kraju.

Głównymi polskimi zabytkami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO są: Stare Miasto w Krakowie, w Toruniu, w Warszawie i Zamościu oraz Kopalnia soli "Wieliczka".

Miasta gdzie odbywają się główne uroczystości, co roku przykładają wiele starań do tego aby ten dzień był pełen przekazywanej wiedzy historycznej, architektonicznej i kulturalnej. Do tych miast należą: Kraków, Toruń, Warszawa.

Zabytki wymagają wiele uwagi i oczywiście nakładów finansowych. Dbają o nie specjaliści konserwatorzy, historycy, pracownicy techniczni i wielu innych, którzy dzięki swojej pracy sprawiają, że co roku do tych miejsc wracają całe rzesze odwiedzających i pragnących poszerzać wiedzę o swoim mieście, regionie i państwie. To również turyści zagraniczni, ciekawi historii danego regionu czy kraju. Za te wszystkie działania, Generalny Konserwator Zabytków przyznaje co roku nagrody w konkursie "Zabytek zadbany".