MEGAMOCNI

18 marca - wybuch I wojny opiumowej

Chiny historia kalendarz

Dodano 2014-03-18 06:28:06 | Autor: Jacek Gibel

18 marca 1839 roku rozpoczęła się trwająca trzy lata wojna chińsko-brytyjska, zwana też I wojną opiumową.

Na początku XIX wieku panujący w Chinach Mandżurowie (dynastia Qing), kierując się własnymi zyskami, ograniczyli handel z zagranicą do kilku monopolistycznych organizacji kupieckich, znajdujących się pod ich nadzorem (tzw. kohong). Protestowali przeciwko temu kupcy europejscy, zwłaszcza brytyjscy i francuscy, którzy działali w ramach ekspansywnych Kompanii Wschodnioindyjskich. Proponowali oni przede wszystkim otwarcie wielkiego chińskiego rynku zbytu dla swych towarów. Kupując w dużych ilościach herbatę, jedwab, ryż i wytwory rzemiosła, musieli płacić za te towary srebrem, z braku zgody na wwóz do Chin własnych towarów. Dla zrównoważenia bilansu płatniczego, kupcy angielscy zaczęli do Chin dostarczać w dużych ilościach opium z upraw w Indiach Brytyjskich. Palenie opium bardzo się w Chinach rozpowszechniło, mimo szkodliwego jego działania na zdrowie palących, a handel nim przybrał formę kontrabandy.

Na polecenie cesarza Daoguanga, jego specjalny wysłannik w Kantonie, Lin Zexu, nakazał blokadę faktorii angielskich i zniszczył 20000 skrzyń z zarekwirowanym opium, co zostało uznane przez rząd brytyjski za pretekst do wszczęcia wojny przeciwko Chinom. Eskadra okrętów brytyjskich zaatakowała Kanton, a oddziały desantowe piechoty zajęły ten port, później także szereg innych miast przybrzeżnych, łącznie z Szanghajem. Rząd Qingów musiał skapitulować, gdyż Brytyjczycy dysponowali znacznie nowocześniejszym uzbrojeniem, któremu Chińczycy nie potrafili się przeciwstawić.

I wojna opiumowa zakończyła się podpisaniem 29 sierpnia 1842 roku traktatu nankińskiego, na mocy którego m.in. Hongkong został odstąpiony Wielkiej Brytanii, a Chińczycy musieli zgodzić się na liczne ustępstwa wobec państw europejskich, takie jak ustanowienie portów traktatowych czy otwarcie pięciu dużych portów dla europejskich statków.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)