MEGAMOCNI

19 grudnia - sformowanie I Brygady Legionów Polskich

historia niepodległość

Dodano 2014-12-19 07:32:03 | Autor: Jacek Gibel

19 grudnia 1914 roku Legion Zachodni został przekształcony w I Brygadę Legionów Polskich - jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich formacji wojskowych XX wieku.

Pierwszą bitwę I Brygada stoczyła 22-25 grudnia 1914 roku pod Łówczówkiem.  W czasie ofensywy państw centralnych brygada walczyła także w bitwie pod Konarami, prowadziła pościg za Armią Rosyjską walcząc pod Raśną. W okresie ofensywy Brusiłowa toczyła ciężkie walki obronne pod Kostiuchnówką. Latem 1916 roku została wycofana z frontu, aby od września 1916, wchodząc w skład Polskiego Korpusu Posiłkowego, stać się podstawą do organizacji Wojska Polskiego.

Józef Piłsudski widząc, że tworzenie Wojska Polskiego nie postępuje zgodnie z jego i społecznymi dążeniami wydał tajne polecenie odmowy przysięgi legionistów, którą zażądały władze niemieckie. W lipcu 1917 roku doszło do kryzysu przysięgowego, gdy I i III brygady odmówiły przysięgi i zostały rozwiązane. Józef Piłsudski i płk Sosnkowski zostali osadzeni w twierdzy w Magdeburgu, natomiast żołnierzy i podoficerów internowano, zaś wyższych oficerów oddano do dyspozycji władz austriackich. Resztę legionistów skierowano do Polskiego Korpusu Posiłkowego.

Po odzyskaniu niepodległości żołnierze i oficerowie I Brygady zorganizowali 1 Dywizję Piechoty Legionów.

O I Brygadzie Legionów Polskich opowiada pieśń My, Pierwsza Brygada, uznana 14 sierpnia 2007 roku za Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)