MEGAMOCNI

19 kwietnia - rocznica Powstania w Warszawskim Getcie

Getto kalendarz Powstanie rocznice

Dodano 2013-04-19 08:50:09 | Autor: Emil Kowalski

Rok 2013 i 19 kwietnia to okrągła rocznica Powstania w Warszawskiem Getcie. To hołd, który co roku jest oddawany dla wszystkich ofiar zagłady z 1943 roku. Powstanie wybuchło w wigilię żydowskiego święta Paschy.

Heinrich Himmler to jeden z przywódców i zbrodniarzy wojennych hitlerowskich Niemiec. Jest on także odpowiedzialny za eksterminację Żydów w Europie. W 1943 roku wydał rozkaz o likwidacji wszystkich osiedli żydowskich (Getto), zarówno w Polsce jak i w Rosji.

O świcie 19 kwietnia 1943 roku do Getta wkroczyły niemieckie oddziały wojskowe i policyjne oraz wspierające je kolaboranckie formacje ukraińskie i łotewskie. Powstańcy otwierają ogień – zaczyna się krwawa walka w której miało zginąć około 7000 Żydów z czego 6000 spłonęło żywcem i 50 tys. mieszkańców terenu zostało wysiedlonych i osadzonych w obozach zagłady, głównie w Treblince.

Przeciwko siłom niemieckim, walczyło około 1500 powstańców. Byli oni wspierani przez m.in. Armię Krajową. Udało się przemycić niewielkie w porównaniu z niemieckimi, zapasy broni.

Powstanie trwało do 16 maja i podczas tego okresu, również Prezydent Polski na uchodźstwie Władysław Sikorski, apelował o pomoc dla walczących. Przemowę wystosował w Radiu BBC piątego maja. Walki zakończyły się wraz z momentem wysadzenia Wielkiej Synagogi. Ocaleli głównie ci, którym udało się na różne sposoby wydostać lub przetrwać za murami a wielu z nich, jeszcze przez wiele miesięcy przebywało w ruinach zniszczonego Getta.

W dzisiejszym dniu upamiętniającym te wydarzenia, w wielu miastach zostaną oddane oficjalne hołdy. Punktualnie o godz. 10.00, odezwą się dzwony kościelne w Archidiecezji Warszawskiej. Przez najbliższe dni, będą odprawione specjalne msze święte. O tej samej godzinie w Warszawie, zawyją również syreny. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego, który został postawiony w 1946 w stolicy, odbędą się główne uroczystości upamiętniające. Wezmą w nich udział, prezydent RP Bronisław Komorowski, przedstawiciele Sejmu i Senatu, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, minister edukacji Izraela.

Żonkil, to kwiat symbolizujący powstanie. Podkreśla on pamięć, szacunek i nadzieję. Z tego tytułu, wolontariusze rozdają warszawiakom  papierowe wersje tych kwiatów, które to mieszkańcy naszej stolicy mają sobie przypinać do ubrań.

O 21.30 spod Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich, zostaną skierowane w niebo dwie smugi światła.

 

Getto - odizolowana część miasta, przeznaczona dla zamieszkania mniejszości narodowej, etnicznej, kulturowej bądź religijnej, poza którą nie wolno tejże społeczności zamieszkiwać. Od średniowiecza do XX wieku przez getto rozumiano wydzielony obszar miasta zamieszkany przez Żydów lub przedstawicieli innych narodów. W wielu europejskich miastach, getta pozostawały dla Żydów i innych mniejszości przymusowym miejscem osiedlania do XIX wieku. Getto w ujęciu socjologicznym to taki wyodrębniony obszar w przestrzeni miejskiej, który można opisać za pomocą specyficznych, jemu tylko przynależnych cech(wikipedia.org)

zdj. Wikipedia