MEGAMOCNI

19 marca - Dzień Jedności Kaszubów

Kaszuby ludowe

Dodano 2015-03-19 08:01:43 | Autor: Jacek Gibel

19 marca, na pamiątkę wspomnienia o Kaszubach w bulli Grzegorza XI z 1238 roku, obchodzony jest Dzień Jedności Kaszubów.

Obchody święta mają na celu promowanie kultury kaszubskiej. Organizowane są kiermasze twórców ludowych, wystawy rękodzieł, spotkania rocznicowe upamiętniające chwile znaczące dla Kaszub na przełomie lat, przypominające istotne wydarzenia lub postacie, które miały wpływ na ich historię. Tradycyjnym elementem obchodów Dnia Jedności Kaszubów jest turniej gry w kaszubską „Baśkę”.

Pierwszy Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Wcześniej dzień ten obchodzono jako Święto Kaszub. Od 2006 roku obchody święta wzbogacone są o wspólne muzykowanie akordeonistów. Corocznie podczas spotkania podejmowana jest próba pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Zawsze do gry służą akordeonowe aranżacje znanych kaszubskich melodii. Ostatni rekord należy do Kościerzyny, gdzie wspólnie zagrało 281 osób.

Co roku Dzień Jedności Kaszubów odbywa się w innej miejscowości. W 2015 roku będzie to Sulęczyn. Oficjalne obchody zaplanowane są na 22 marca.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)