MEGAMOCNI

19 października - rocznica śmierci księcia Poniatowskiego

Komorowski Poniatowski Prezydent Warszawa

Dodano 2013-10-19 11:30:45 | Autor: Emil Kowalski

Józef Poniatowski, polski książę, generał dywizji, minister wojny i Wódz Naczelny Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, marszałek Francji (ur. 1763), zmarł w 1813 roku, 19 października. 

Książę Józef Poniatowski w polskiej tradycji patriotycznej i historycznej jest symbolem honoru, męstwa, odwagi i fantazji w działaniu, a jednocześnie poczucia odpowiedzialności za państwo oraz naród. (prezydent.pl)

Poniatowski pochowany został na cmentarzu św. Jana w Lipsku, gdzie do dzisiaj znajduje się poświęcona mu tablica. Odznaczony był Orderem Orła Białego (1787), Orderem Świętego Stanisława (1786), Orderem Virtuti Militari (1792) i w czasie Księstwa Warszawskiego[9]), pruskim Orderem Czarnego Orła i Orderem Czerwonego Orła (1802), Legią Honorową, Orderem Obojga Sycylii, kawaler maltański od 1798 r. 

W tym roku (2013), obchodzona jest 200 rocznica śmierci Poniatowskiego. Z tej okazji w Warszawie na fasadzie Pałacu Prezydenckiego jest wyświetlana okolicznościowa iluminacja upamiętniająca 250. rocznicę urodzin i 200. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego.

zdj. prezydent.pl

W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie o godz. 10.00 Bronisław Komorowski otworzył wystawę „Usque ad finem. Książę Józef Poniatowski w Bitwie Narodów pod Lipskiem”. Celem ekspozycji jest przypomnienie postaci naczelnego wodza armii Księstwa Warszawskiego.

O godz. 11.00 Prezydent Bronisław Komorowski złożył wieniec przy pomniku księcia Józefa Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim. W uroczystości wezmą też udział uczniowie i poczty sztandarowe szkół noszących imię księcia.

info. własne/prezydent.pl