MEGAMOCNI

19 stycznia - rozwiązanie Armii Krajowej

historia Polska wojna

Dodano 2015-01-19 07:41:04 | Autor: Jacek Gibel

19 stycznia 1945 roku generał Leopold Okulicki "Niedźwiadek" rozwiązał Armię Krajową, największą podziemną organizację zbrojną drugiej wojny światowej.

Żołnierze Armii Krajowej! Daję Wam ostatni rozkaz (...) W przekonaniu, że rozkaz ten spełnicie, że zostaniecie na zawsze wierni tylko Polsce oraz by wam ułatwić dalszą pracę - z upoważnienia Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zwalniam Was z przysięgi i rozwiązuję szeregi AK. W imieniu służby dziękuję Wam za dotychczasową ofiarną pracę. Wierzę głęboko, że zwycięży nasza Święta Sprawa, że spotkamy się w prawdziwie wolnej i demokratycznej Polsce. Niech żyje Wolna, Niepodległa, Szczęśliwa Polska! - brzmiał ostatni rozkaz wydany Armii Krajowej.

Głównym powodem rozwiązania organizacji była chęć ochrony żołnierzy przed siepaczami NKWD i polskimi służbami bezpieczeństwa. Po przegranej bitwie warszawskiej widać też było objawy rozprężenia w szeregach AK. Nie uchroniło to jednak blisko 50 tysięcy żołnierzy przed wywozem do gułagów.

Choć Armia Krajowa została oficjalnie rozwiązana, nie oznaczało to końca ruchu oporu. Zmieniły się tylko sposoby walki o odzyskanie wolności.

Generał Okulicki został podstępnie uprowadzony do Moskwy wraz z 15 przywódcami Polski Podziemnej i zamordowany przez Rosjan w grudniu 1946 roku.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)