MEGAMOCNI

1 czerwca - Międzynarodowy Dzień Dziecka

Dzieci ONZ

Dodano 2015-06-01 08:07:42 | Autor: Jacek Gibel

1 czerwca obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych.

W Polsce, podobnie jak w innych byłych państwach socjalistycznych, Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 roku w dniu 1 czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Od 1952 stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.

Celem święta jest propagowanie idei braterstwa i zrozumienia pomiędzy dziećmi całego świata oraz promowanie działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju.

Warto wiedzieć, że choć święto zostało proklamowane przez ONZ, w różnych krajach obchodzi się je w różnym czasie. Powszechny Dzień Dziecka przypada z kolei aż na 20 listopada.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)