MEGAMOCNI

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

AIDS choroby kalendarz

Dodano 2013-12-01 12:23:07 | Autor: Emil Kowalski

Dzień ten jest też nazywany Światowy Dzień Walki z AIDS. Święto powstało z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i jest obchodzone od 1988 roku.

W tym dniu na całym świecie, w tym i Polski, odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. Krajowe Centrum ds. AIDS (Polska) w ramach Światowego Dnia Walki z AIDS od 2001 roku prowadzi kampanie multimedialne. 

W tym roku (2013) Światowy Dzień AIDS po raz kolejny obchodzony jest pod hasłem UNAIDS: ZERO NOWYCH ZAKAŻEŃ. ZERO DYSKRYMINACJI. ZERO ZGONÓW Z POWODU AIDS.

zdj. Krajowe Centrum ds. AIDS

Do akcji włączyły się również liczne media. W wielu telewizjach nadawany jest tzw. „Staying Alive” – zbiór reportaży o tematyce HIV/AIDS mających na celu uświadomienie zagrożenia i wszczepienie słuchaczom intuicji ostrożności. Zapalane są również znicze i świece symbolizujące pamięć o ofiarach HIV/AIDS. Uczestnicy na znak solidarności z chorymi przywdziewają Czerwoną wstążkę.

„Czerwona Kokardka” to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS. 

Wikipedia/Krajowe Centrum ds. AIDS