MEGAMOCNI

1 lipca - Dzień Psa

kalendarz psy święta zwierzęta

Dodano 2013-07-01 11:12:43 | Autor: Emil Kowalski

W Polsce, Święto ustanowione zostało w 2007 przez redakcję czasopisma „Przyjaciel Pies”. Obchodzone również (lecz 28 sierpnia) w USA jako Narodowy Dzień Psa i ustanowiony przez Fundację Krajowego Dnia Psa (National Dog Day Foundation) w 2004.

Dzień ten powstał na cześć psów wszelkiej maści i ras w dowód uznania za ich miłość, lojalność i przywiązanie. Data obchodów Święta w Polsce, zbiega się z sezonem wyjazdów wakacyjnych a więc z kłopotem co dla niektórych, którzy mają psy – muszą coś z nimi zrobić. Duża część społeczeństwa wybiera niestety najgorsze z rozwiązań czyli porzuca swoje czworonogi. A to boli, bowiem psy to stworzenia, które potrafią się bardzo przywiązywać do człowieka. Często te porzucone, z powodu tęsknoty nie mogą jeść, pić i zdychają. Nawet te które pozostają oddane do schroniska nie wytrzymują takich rozstań. Muszą więc być uśpione. Wszystkie, które są tak potraktowane cierpią porównywalnie z człowiekiem, który musi się godzić z utratą kogoś bliskiego.

Tak więc, dzień ten powinien stanowić chwile refleksji i przemyśleń nad naszymi pieskami. W tym dniu, powinniśmy również pomyśleć o tych, które są maltretowane, wykorzystywane do ciężkich prac (bo i tak bywa), są przetrzymywane na uwięzi. Często spotykamy się w wiadomościach o kolejnym kalectwie psa i to zazwyczaj takiego, który ma łagodną naturę. Tą człowiek zmienia w bestię, agresję, strach, przerażenie.

Psy to nie tylko przyjaciele człowieka ale również doskonali ratownicy, śledczy, obrońcy i są w stanie poświęcić życie za swoich opiekunów. Opiekunowie to my – i rzadko kiedy się spotyka abyśmy swoje zdrowie i życie poświęcili na rzecz psa. To chyba mówi nam o ich oddaniu i ukazuje, że psy zasługują na szacunek z naszej strony…

Dzisiaj jest także Święto Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych oraz Światowy Dzień Architektury.

info. własne

zdj.