MEGAMOCNI

1 sierpnia - wybuch powstania warszawskiego

historia kalendarz

Dodano 2013-08-01 07:54:45 | Autor: Jacek Gibel

To już 69 lat. 1 sierpnia 1944 roku o 17:00 wybuchło jedno z najsłynniejszych powstań w historii Polski, powstanie warszawskie.

Powstanie warszawskie zostało rozpoczęte zbrojnym wystąpieniem oddziałów Armii Krajowej 1 sierpnia 1944 o godz. 17.00 (tzw. Godzina „W”). Polskie siły - mimo teoretycznej przewagi liczebnej (47,5 tys. żołnierzy polskich w porównaniu z 27 tys. niemieckich) - od początku znajdowały się w dość niekorzystnym położeniu. Polskie natarcie w celu odzyskania stolicy trwało zaledwie przez cztery dni, pozostały okres powstania to rozpaczliwa obrona Polaków.

Plan powstania został opracowany przez komendanta Okręgu Warszawskiego AK, pułkownika Antoniego Chruściela „Montera”. Przyjęto w nim założenie, że oddziały polskie będą w stanie prowadzić działania zaczepne przez 2-3 dni, a w razie niekorzystnego obrotu spraw będą mogły - przy założeniu uzyskania broni ze zrzutów i zdobyczy - wytrwać w obronie maksymalnie przez 14 dni. W rzeczywistości walki trwały dużo dłużej, bo aż 63 dni.

Powstanie zakończyło się klęską polskich sił. W nocy z 2 na 3 października o godzinie 2.00 podpisano „Układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie”. O 5 rano nastąpiło zawieszenie broni.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)