MEGAMOCNI

1 września - rocznica wybuchu II Wojny Światowej

historia kalendarz święto wojna

Dodano 2013-09-01 12:52:14 | Autor: Emil Kowalski

1 września 1939 roku, wybuchła II wojna światowa. O 4.34 trzy bombowce nurkujące z 3./StG 1, dowodzone przez Staffelkapitäna Oberleutnanta Brunona Dilleya zaatakowały most w Tczewie. O 4.43 I dywizjon 76 Pułku Luftwaffe bombowców nurkowych imienia Immelmanna, pod dowództwem kapitana Waltera Siegela rozpoczął bombardowanie polskiego miasta Wieluń.

O 4.45 niemiecki pancernik szkolny Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzeliwanie Polskiej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w Gdańsku. Niemieckie wojska wkroczyły na terytorium Wolnego Miasta Gdańsk i Polski (operacja Fall Weiss). 1 września rozpoczęła się bitwa pod Mławą na północnym Mazowszu. Oddziały polskiej Armii Modlin zaatakowane zostały przez niemiecką 3 Armię, nacierającą z Prus Wschodnich. Wołyńska Brygada Kawalerii stoczyła pod Mokrą w rejonie Częstochowy bitwę z niemiecką 4 Dywizją Pancerną. Około godziny 18.00 niemieckie bombowce Ju 87 zaatakowały stawiacza min ORP Gryf i 6 trałowców.

Niemieccy żołnierze przekraczają granicę w Sopocie-1939, zdj. Wikipedia

Ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki wprowadza na terenie Polski stan wojenny: „Obywatele Rzeczypospolitej! Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i Historii. W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się dookoła Wodza Naczelnego i sił zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich. Cały naród polski, błogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa” (Odezwa Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 1 września 1939 r.).

W tym dniu rozpoczęto operację „Tannenberg. Był to niemiecki mord na ludności cywilnej, w tym zwłaszcza na polskich elitach na ziemiach zachodnich Rzeczypospolitej, dokonywany przez Selbstschutz i oddziały policji bezpieczeństwa (tzw. Einsatzgruppen).

Rządy brytyjski i francuski zarządzają mobilizację powszechną w swoich krajach. Premier Wlk. Brytanii, Neville Chamberlain zapowiada walkę aż do zniszczenia Niemiec. Francja i Wlk. Brytania byli sojusznikami Polski ale pomimo tego, nie wkroczyły do aktywnej walki, podczas gdy w Polsce przez cały wrzesień, wytrwale i bohatersko, ludność cywilna i Wojsko Polskie, walczyły najeźdźcą hitlerowskim. Sojusznicy zawiedli.

Wikipedia