MEGAMOCNI

20 grudnia - Dzień Ryby

kalendarz karp ryby

Dodano 2013-12-20 07:05:14 | Autor: Emil Kowalski

Dzień Ryby jest organizowany od 2003. Inicjatorem jego powstania jest Stowarzyszenie Empatia i Fundację Viva! W tym dniu przekonujemy, że ryby też czują ból i nie są przedmiotami.

Z tej okazji w miastach są organizowane liczne imprezy. Są to marsze milczenia i happeningi. Przykładem miasta, w którym Dzień Ryby jest ważnym dniem, jaki wpisuje się w jego życie, jest Hel. Są tam realizowane z tej okazji, rybne konkursy gastronomiczne w których biorą udział wszyscy restauratorzy Helu. Jest też Warszawa i tam, Dzień Ryby obchodzony jest przy stacji Metra Centrum.

Ryby zdolne są do odczuwania bólu i strachu. Z takiego założenia wychodzą naukowcy, którzy zajmują się badaniem tych zwierząt. Ryby nie mają grymasu twarzy, nie wydają dźwięków, którymi to mogły by sygnalizować cierpienie. A takiego doznają podczas rybołówstwa czy też w sklepach gdzie są sprzedawane jako żywe.

Data obchodzenia niniejszego dnia w okolicach Wigilii ma namówić do refleksji nad bezdusznym traktowaniem żywych karpi w punktach handlowych.