MEGAMOCNI

20 maja - Międzynarodowy Dzień Płynu do Mycia Naczyń

kalendarz kuchnia wydarzenia

Dodano 2013-05-20 07:27:54 | Autor: Emil Kowalski

Wymyśliła go Pani Janina Adamczyk, która mieszka… w Domu Pomocy Społecznej. Niestety ale takie były realia PRL – co wynalazłeś to i tak nie było Twoje. Gdyby to było na zachodzie, to teraz pewnie zarówno ona jak i jej rodzina, mieliby dostatnie życie. Pani Janina ma już ponad 100 lat i mieszka w Krakowie.

To chyba dzień związany z kobietami. Właśnie to one dbają o naszą kuchnię najczęściej. Tam sterta naczyń i w roli głównej – Płyn do mycia naczyń. Ale nie zawsze kobiety mają z nim do czynienia, facet również potrafi odnaleźć się w kuchni, o czym świadczy przekonanie, że to mężczyźni często lepiej gotują. Tak więc myją naczynia dzieci, mama, tata. Wszyscy.

W Polsce najpopularniejszy chyba to płyn Ludwik. Ma on swoją historię, która zaczyna się już w czasach PRL. 

W 2007 roku, przeprowadzono ankietę i okazało się, że w Polsce, w czteroosobowej rodzinie zmywa się w ciągu roku stertę naczyń złożoną z około: 18000 sztuk noży, widelców, łyżek i łyżeczek, ok. 1300 sztuk talerzy, ok. 6000 sztuk filiżanek i szklanek oraz ok. 3000 sztuk innych naczyń. (dziennikwschodni.pl).

I jeszcze jedno – okazuje się, że większość z nas nie dostrzega walorów poszczególnych marek płynów, chodzi głównie o koncentraty. Po prostu nie ma jak, bo aplikują płyn bezpośrednio na gąbkę podczas gdy powinno się go najpierw rozcieńczać. Potem powstają opinie, że płyny są mało wydajne. Tak postępuje około 76% osób, które korzystają z tych preparatów.

zdj. sxc.hu