MEGAMOCNI

20 września - afera grabarzy z Frankenstein

historia kalendarz

Dodano 2013-09-20 07:12:27 | Autor: Jacek Gibel

20 września 1606 roku odbył się proces w głośnej sprawie grabarzy z miejscowości Frankenstein (dzisiejsze Ząbkowice Śląskie) oskarżonych o sprowadzenie zarazy, czary i bezczeszczenie zwłok.

W roku 1606 w mieście panowała zaraza. O jej wywołanie posądzono ośmioro grabarzy: sześciu mężczyzn i dwie kobiety. Po aresztowaniu podejrzanych, powołano komisję złożoną z kilku miejscowych i zamiejscowych lekarzy. Początkowo komisja potraktowała sprawę jako przesąd, dopóki nie przeprowadzono rewizji u jednego z grabarzy. Znaleziono w jego domu wiele pojemników z trującym proszkiem.

W toku śledztwa podejrzanych poddano torturom, podczas których przyznali się, że sporządzali trujący proszek ze zwłok. Proszek ten rozsypywali kilkukrotnie w różnych domach i na ich progach. Smarowali nim również klamki i kołatki, przez co wielu ludzi zatruło się i zmarło. Ponadto kradli pieniądze w domach, okradali zwłoki, zabierając z nich opończe. Zmarłym brzemiennym kobietom mieli też rozcinać brzuchy, by wydobyć płody, a serca małych dzieci zjadać na surowo. Przyznali się do okradzenia miejscowych kościołów z ołtarzowych obrusów oraz dwóch nakręcanych zegarów, które także sproszkowali, by wykorzystać je do czynienia czarów. Jeden z nich, nowy grabarz pochodzący ze Strzegomia, miał także zhańbić ciało młodej dziewczyny.

Proces odbył się 20 września 1606. Oskarżonym wykazano winę i skazano na śmierć przez okaleczenie i spalenie żywcem. 5 października tego samego roku trwał jeszcze proces wspólników, których grabarze wskazali na torturach. Ich również skazano na śmierć. Ostatnia egzekucja odbyła się 13 lutego 1607. Łącznie stracono w tym czasie 17 osób.

Współcześnie ocenia się, że większość informacji o przestępstwach, zwłaszcza tych najbardziej niesamowitych, była wymuszona torturami, zwłaszcza że nie da się ich wytłumaczyć chęcią zysku. Pojawiają się jednak głosy, że zasadnicza część oskarżenia, poświadczona oceną lekarzy, nie była bezpodstawna.

Niektórzy publicyści spekulują, że historia o grabarzach mogła dotrzeć do angielskiej pisarki Mary Shelley, stąd możliwe analogie pomiędzy nazwą miejscowości a powieścią o potworze doktora Victora Frankensteina.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/Wikipedia)