MEGAMOCNI

21 października - bitwa pod Trafalgarem

historia kalendarz

Dodano 2013-10-21 08:03:55 | Autor: Jacek Gibel

21 października 1805 roku niedaleko hiszpańskiego przylądka Trafalgar rozegrała się ostatnia w historii wielka bitwa żaglowców - bitwa pod Trafalgarem.

Około południa 21 października na wysokości przylądka Trafalgar, dowodzący flotą brytyjską admirał Horatio Nelson zaatakował siły francusko-hiszpańskie - dowodzone przez admirała Pierre'a Charlesa de Villeneuve'a - dwiema kolumnami płynącymi w poprzek szyku przeciwnika. Taki plan bitwy miał za zadanie odcięcie najsilniejszych okrętów wroga, który miał przewagę liczebną, i rozprawienie się z pozostałymi. Był to ryzykowny plan, gdyż aż do momentu dopłynięcia do wroga Anglicy byli pozbawieni siły ogniowej (działa były ustawione głównie na burtach), podczas gdy Francuzi mogli w tym czasie bez problemu, strzelając salwami z burt swoich okrętów, uszkodzić dużą część floty Nelsona zanim jeszcze zacznie się właściwa walka.

Siły francusko-hiszpańskie straciły 22 okręty. Około 3250 marynarzy zginęło, 2,5 tys. zostało rannych, a ok. 7 tys. wzięto do niewoli. Po stronie brytyjskiej liczba ofiar nie przekroczyła 500, choć zginął - postrzelony przez francuskiego marynarza - admirał Nelson. Dzięki jego taktyce, Brytyjczycy wygrali jednak bitwę.

Bitwa pod Trafalgarem stała się początkiem wielkiej hegemonii Brytyjczyków na morzach świata, walnie przyczyniając się do powstania brytyjskiego imperium kolonialnego.

zdj. Wikipedia

(inf. własna/Wikipedia)