MEGAMOCNI

22 czerwca - Noc Kupały

kalendarz Kupała

Dodano 2013-06-21 14:20:46 | Autor: Jacek Gibel

Z 21 na 22 czerwca mamy najkrótszą noc w roku, zwaną też Nocą Kupały (nocą kupalną, kupalnocką, kupałą, sobótkami). Święto najsilniej zakorzenione jest w tradycji Podlasia i Mazowsza.

Wiele osób błędnie utożsamia kupalnockę z nocą świętojańską, przypadającą dwa dni później.

Obrzędy przeprowadzane podczas Nocy Kupały mają na celu zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W jej trakcie rozpala się ogniska, w któych płoną zioła, choć to nie jedyny zwyczaj. Bardzo popularne jest puszczanie wianków z zapalonymi świecami - wyłowiony przez kawalera oznacza szybkie zamążpójście. Jeśli utonie lub zaplącze się w krzakach, dziewczyna ma zostać starą panną. W niektórych regionach wierzono, że od równonocy wiosennej do przesilenia letniego nie można kąpać się za dnia w rzekach, strumieniach czy jeziorach; natomiast kąpiel po zmroku lub przed wschodem słońca leczyła rozmaite dolegliwości, jako że woda była wówczas uzdrawiającym żywiołem należącym do księżyca. Przed kupałą w wodach miały gromadzić się wodniki, wodnice czy utopce, czający się na ofiary.

Rozpalanie ognisk, a także skakanie przez nie i tańce miały oczyszczać i chronić przed złymi duchami, a palenie ofiar (ziół i drobnej zwierzyny) - zapewnić urodzaj i płodność zwierząt i ludzi.

Z Nocą Kupały nieodłącznie związana jest też legenda o kwiecie paproci, zakwitającym tylko raz w roku. Jego znalezienie miało oznaczać niesamowite bogactwo.

zdj. Wikipedia