MEGAMOCNI

22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi

ekologia międzynarodowe środowisko Ziemia

Dodano 2013-04-22 08:21:01 | Autor: Jacek Gibel

Dziś mamy aż dwa święta związane z naszą planetą. Na całym świecie 22 kwietnia obchodzi się Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi, a w Polsce - Dzień Ziemi (którego międzynarodowe obchody przypadają na dzień równonocy wiosennej).

Celem Dnia Matki Ziemi jest promowanie harmonii z naturą i Ziemią. Za planetę i jej ochronę przed nadmierną eksploatacją jesteśmy odpowiedzialni wszyscy, wszyscy bowiem ją zamieszkujemy. Święto jest bardzo młode, bo pierwsze jego obchody odbyły się dopiero w 2010 roku. Stanowią one okazję do podniesienia na całym świecie świadomości społecznej na stawiane wyzwania w zakresie dobrobytu planety i całego życia na niej, mając na uwadze m.in. ochronę klimatu i jej zrównoważony rozwój, gdyż konsekwencją niegospodarności społeczeństw i nadmiernej eksploatacji planety jest degradacja ekosystemów.

Znacznie dłuższą historię ma Dzień Ziemi w Polsce, obchodzony od 1990 roku. Jego celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie i uświadamianie konieczności dbania o środowisko naturalne.

zdj. Wikipedia